Blog Detayı

WordPress blue logo.svg

WordPress Kalıcı Bağlantı (Permalink) Basit 301 yönlendirme Yöntemleri

WordPress Kalıcı Bağlantı (Permalink) Basit 301 yönlendirme Yöntemleri

WordPress 301 sorununu çözene kadar tam 12 saat uğraştım.  Apache veya Litespeed sistemlerinde çok kolay fakat Nginx olan sistemlerde ise bilmiyorsan çok zor. Permalink 301 yönlendirme Apache sistemlerde 3 Nginx sistemlerde ise 4 aşamadan olmaktadır. Eklentiye hiç ihtiyacınız olmayacak. Ama size ilk önce hikayemi anlatmak istiyorum.

İzmir’in en prestijli haber sitelerinden olan Haber Hürriyeti‘nin sistemini daha performanslı hale getirmek içn kolları sıvadık. Hosting Kontrol Panellerinden Vestacp’de karar kıldık. Kurulumunu yaptık. Tüm kaynakları  tarayarak en iyi konfigirasyonu ayarladığımızı düşünüyoruz. Çünkü hemen alttaki resimde ortalama 3K hit alan bir haber sitesinin load değerlerini görmekteyiz.

42842633 1787895524654846 7570798720208338944 n

Site sahibi hızdan memnun, ben memnun girenler memnun. Sistem çok güzel. Fakat sistemin kalıcı bağlantıları pek seoya uyumlu değildi. Site’de bir kaç değişiklik yaptık ve birde kalıcı bağlantıları değiştirdik. Site içerisinde gezinirken bir problem görünmemekteydi. Normal şartlarda hiç bir problemimiz yoktu.

Bu işlemleri yaptığımızın ertesi günü Search Console’den 404 hata sayfalarının arttığına dair bir mesaj geldi. Yarım saat geçmeden Site sahibi aradı. Sosyal medyada paylaşılan haberler ve googleden gelenler hep 404 hatası almaktaymış.

Araştırmaya oturdum. 1-2 eklenti ile kolay şekilde halledilen permalink 301 yönlendirme bu sitede işe yaramadı. Paso en son eklenen habere yönlenmekteydi. Manuel ayarlamaya çalışsak 60 bin yazı var nasıl başa çıkacaksın? Htaccess ile çözmeye çalıştım olmadı. Çünkü sistem Nginx. Nginx ile alakalı permalink oluşturucu baktım internetten. Bir çok site doğru oluşturuyor fakat hala işe yaramıyordu.

Tam böyle yaklaşık 12 saat geçti. Çok iyi hatırlıyorum saat 00:03! 12 saat fenomenbet sonrasında Permalink 301 yönlendirme çalışmıştı. Uzun uzadıya test ettim. Hemen Search Console’den gelen hataları düzelttim. Gelen hata yok.

Proticaret Hosting

Yaa işte böyle diyerek hikayemi bitiriyorum. Hem Apache (Htaccess) Hemde Nginx sistemlerde çalışan permalink nasıl yapılır sizlere anlatacağım.

Apache

 1. İlk önce Admin Panelimizden kalıcı bağlantılarımıza giriyoruz. Sonra https://yoast.com/research/permalink-helper.php sitesine giriyoruz. Üste sitemizi yazıyoruz. Aman dikkat http – https lere dikkat. Webserverimizi apache seçiyoruz. Your old permalink structure: yani eski permalink sistemimiz nasıl diye soruyor. Orayı kalıcı bağlantılardaki gibi yapıyoruz. Sonra Generate Redirect diyoruz.
 2. Gelen linki htaccess dosyamızın uygun bir yerine yerleştiriyoruz.
 3. Kalıcı bağantılardan yeni link yapımız hangisi olacaksa seçip tamam diyoruz. hayırlı olsun.

NGINX

 1. İlk önce Admin Panelimizden kalıcı bağlantılarımıza giriyoruz. Sonra https://yoast.com/research/permalink-helper.php sitesine giriyoruz. Üste sitemizi yazıyoruz. Aman dikkat http – https lere dikkat. Webserverimizi Ngınx seçiyoruz. Your old permalink structure: yani eski permalink sistemimiz nasıl diye soruyor. Orayı kalıcı bağlantılardaki gibi yapıyoruz. Sonra Generate Redirect diyoruz.
 2. İşte burada biraz sizden ziyade iş sunucu sahibine düşüyor. Çünkü Nginx sitenize özel conf dosyası oluşturmaktadır. Sunucu sahibiyseniz yani yetkiniz var ise Nginx conf dosyasını açıyoruz.  Aşağıdaki Kodu error log yazan yada ssl serfitikalarımızın olduğu yazının altına yerleştiriyoruz.
  # permalink
  if ($host ~* ^www\.(.*))
  {
  set $host_without_www $1;
  rewrite kodumuzun olacağı yer;
  }
 3. rewrite kodumuzun olacağı yer olan bölüme yoasttan aldığımız kodu yapıştırıyoruz. Kaydettiğimiz dosyayı sunucumuza yönlendiriyoruz.
 4. Nginx’i yeniden başlatıyoruz. İşlemimiz bu kadar

Değerli arkadaşlar Yorumlarınızı bekler istediğiniz bir konu var ise talep etmeniz yeterli olacaktır. Hoşçakalan Hoşca kalın 🙂

WordPress hosting paketleri için tıklayın.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.