Wordpress Admin Şifresi Sıfırlama

wplogos

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

Hayatımıza şöyle baktığımız zaman her şeyin şifreler üzerine yoğunlaşmış olduğunu görüyorsunuz. Bankaya gidiyorsunuz şifreniz gerekiyor, cep telefonunuzu elinize alıyorsunuz şifre istiyor, bilgisayarlar, epostalarınız hatta kapınızın otomatiği bile şifre ile çalışıyor. Dolayısıyla her şeyin şifrelenmiş ve sıkıştırılmış olduğu günümüzde onca şifreyi e aklımızda tutmamız güç oluyor ve zaman içerisinde unutabiliyoruz. Özellikle de sık kullanmadığımız şifrelerin unutulması normal. Ancak şifrenizi alırken doğru bilgileri kullanmanız da unutmanız halinde tekrar şifreye sahip olabilmeniz için yeterli olabiliyor. Bunun için ilk şifre alımında doğru bilgilerin verilmiş olması sonrasında yapacağınız bilgilerdeki hatanın telafisi için önemlidir.

Bazıları ise şifresini akılda tutabilmek ve unutmamak için her şeye aynı şifreyi verir ve bunu büyük bir çoğunluğumuzda yapıyor. Ama güvenli bir yöntem mi derseniz elbette ki değil.  Çünkü her bilgi için ayrı ve zor bir şifreyi tercih etmekte sizin için yeterli olacaktır. Şifreler ve unutkanlıktan bahsetmişken bu yazımızda size dünyada en yaygın olarak kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress admin şifresi sıfırlama işleminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

WP SİTEMİN ŞİFRESİNİ NASIL DEĞİŞTİRİRİM?

Kullanıcı Profilinizde E-Postanız Varsa

WordPress sitenizdeki kullanıcı profilinizde eğer ki mail adresinizi girmişseniz o zaman yapmanız gereken ilk işlem şifremi unuttum diyerek mail adresinize gönderilen bir e-postayla şifrenizi yenileyebiliyorsunuz. Fakat sunucunuzda php mail fonksiyonunuz kapalıysa ya da smtp mail kullanmıyorsanız o zaman bir uyarı alırsınız. Uyarıda ise e-postanızın gönderiminin başarısız olduğu nedeninin ise sunucunuzun mail fonksiyonunu engellediği yazılır. Dolayısıyla e-posta alamayacağınız için bu yöntemle şifre değiştiremezsiniz.

PhpMyAdmin Üzerinden Şifre Sıfırlama

Peki, böyle bir durumda ne yapabilirim derseniz o zaman da phpMyAdmin üzerinden giriş şifresini değiştirme imkanınız var. Bunu nasıl yapacağınızı şöyle anlatalım.

Önce phpMyAdmin’e giriş yapmanız gerekiyor ve buradan şifresini değiştirmek istediğiniz sitenizin veri tabanına erişim sağlıyorsunuz. Sitenizin veri tabanına girdikten sonra wp_user tablosuna giriyorsunuz. User_pass tablosunda içinde sizin giriş şifreniz MD5 formatında saklanır ve bunun içinde yeni şifrenizi MD5 şeklinde girmeniz gerekiyor.

Bunu nasıl yapabileceğinizi de bir örnekle açıklayalım örneğin şifreniz 123456 şifreniz sizin $1$gAWzXsJ0$rmE8dbHfx7OnHJpC4m09h0 şeklinde görünebilecektir. Bu şifreyi kopyaladıktan sonra user_pass tablosunun içerisine yapıştırıyorsunuz tüm işlem bu kadar bundan sonra 123456 şifresini kullanarak admin panelinden giriş yapabilirsiniz. Ancak ilk girişte basit bir şifre verdiğiniz için sonrasında da şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ediyorum.

WordPress hosting paketleri için tıklayın.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.