Blog Detayı

WordPress internal server error

WordPress “500 Internal Server Error” Çözümü

Genelde WordPress kullanıcılarının sık karşılaştığı hatalardan biridir ve çeşitli şekillerde çözüm yolları bulunur. Bir WordPress kullanıcısı olarak böyle bir hata ile karşılaşıyorsanız, sorunun kaynağı muhtemel olarak WordPress’in yer aldığı kök dizinden kaynaklanıyordur. WordPress “500 Internal Server Error” hatası oldukça sinir bozucudur ve genelde kolay çözülemeyen hatalar arasında yer alır.

WordPress “500 Internal Server Error” çözümü için ilk olarak işe sitenizi yedeklemek ile başlamanız gerekir. Çünkü olası bir yanlış adım atıldığında mevcut sitenin korunması önemli olacaktır. Bu nedenle kesinlikle sitenizi yedeklemeden çözüm uygulamalarına başlamamanız tavsiye edilir.

WordPress 500 Internal Server Error İçin Farklı Çözümler

WordPress 500 Internal Server Error hatasının en yaygın çözümlerine geçmeden önce bu hatanın ortaya çıkmasında genel olarak nelerin etkili olduğuna bakalım. 500 Internal Server Error hatası genelde .htaccess dosyasının bozulduğu durumlarda ya da sunucunun PHP bellek limitini aştığı anlarda görülür. Böyle bir durumda ilk olarak yapılması gereken;

  • Bozulan .htaccess dosyasının yedinden oluşturtulmasıdır.
  • PHP bellek sorununun çözümü ise sitenizde var olan fazla eklentilerin kaldırılması ile çözülebilir. Genelde kötü kodlanmış eklentiler zaman ilerledikçe şişmeye başlar ve bunun ardından bellek limitinin aşılmasına neden olur.
  • Bunun yanında eklenti yoğunluğu da PHP bellek limitinin aşılmasında etkilidir ve sonucunda 500 Internal Server Hatası alınmasına neden olur.
  • Ayrıca sahip olunan temanın sadelik açısından siteyi yormayan bir kodlamaya sahip olması da önem arz eder.

Bu çözüm uygulamaları genel olarak sorunun giderilmesine yardımcı olur ve çoğu zaman yaşanan sorunu ortadan kaldırır. Ancak sizlere diğer çözümleri de sunmadan geçmek istemeyiz. Bu nedenle şimdi 500 Internal Server Error için diğer çözümlere bakalım.

  • WordPress içerisinde yer alan hatalı eklentileri bulun ve devre dışı bırakın.
  • Sitenizin dosya ve klasörlerinin doğru yetkilendirildiğini kontrol edin. CHMOD bahislion ayarlarının 777 olmaması gerektiğini unutmayın. Burada olması gereken ayar; klasör ayarlarının 755, dosya ayarlarının ise 644 olmasıdır.
  • wp-content ve wp-includes klasörlerini tekrar web sayfanıza yükleyin.
  • Hosting hizmetini alındığı firma ile iletişime geçin ve sorunun serverlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenin.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir