Blog Detayı

WordPress internal server error

WordPress “500 Internal Server Error” Çözümü

WordPress 500 Hata Çözümü Nasıl Bulunur?
WordPress 500 hatası alıyorsanız, soruna uygun bir çözüm bulmanız çok önemlidir. Soruna neden olmak için üçüncü taraf bir eklenti kullanmak mümkündür. Başka bir olasılık da PHP bellek sınırı sorunu yaşamaktır. Her iki durumda da, soruna iyi bir çözüm, barındırma şirketinizle iletişime geçmektir. İhtiyaç duyduğunuz bilgileri destek sayfalarında bulabilirsiniz. Bu sorunun nasıl çözüleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

wordpress 500 error solution

wordpress 500 hatası çözümü
Temayı değiştirmek de sorunu çözebilir. WordPress yönetici alanı, hatalı eklentiyi belirlemek ve onu kaldırmak için kullanılabilecek bir phpMyAdmin uygulaması içerir. Alternatif olarak, barındırma sağlayıcınızın wp-admin panelini kullanabilirsiniz. Ana makinenizin hata ayıklama özelliğini kullanarak temayı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu şekilde, sorunun nedenini tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.

Sorun devam ederse, eklentiyi devre dışı bırakmayı denemelisiniz. Eklentiyle ilgili sorunlarınız varsa bu iyi bir çözümdür. Sorunun nedeni eklenti olabilir. Yönetici, eklentinin suçlu olup olmadığını belirlemek için hata günlüklerini kontrol etmelidir. İşlem tamamlandıktan sonra site yeniden yüklenmelidir. Ayrıca, wordpress 500 hatasını düzeltmek için başka herhangi bir ayarın gerekli olup olmadığını belirlemek için .htaccess dosyasındaki en son tarihi kontrol etmelisiniz.

Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz, doğru çözümü bulmuş olmalısınız. hPanel’inizdeki ayarları değiştirerek wordpress 500 hatasının çözümüne ulaşabilirsiniz. Ancak eklentiyi devre dışı bıraktıktan sonra hala sorun yaşıyorsanız eklentinin geliştiricisine danışabilirsiniz. Bu aynı zamanda wordpress sorununu çözmenize de izin verecektir. Sitenizin doğru çalıştığından emin olmak için PHP bellek limitini kontrol etmeniz gerekir.

Eklentiyi zaten yüklediyseniz, sunucu günlüklerini kontrol etmeniz ve aynı hatayı alıp alamayacağınıza bakmanız gerekir. Hata genellikle hataya neden olan komut dosyasının bir sonucudur. Bir eklenti kurmaya çalıştığınızda, tema ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Temayı kullanıyorsanız, değiştirmeniz gerekir. Aksi takdirde hata oluşacaktır. Bir eklenti kullandığınızda, 500 hatası görünecektir.

WordPress 500 hatasını düzeltmenin ilk adımı, sorunu belirlemektir. Eklentiyi zaten yüklemiş olabilirsiniz, ancak yine de aynı hatayı alıyorsunuz. Bazı durumlarda, sorun eklentinin kendisinden kaynaklanabilir. Örneğin, bir tema kullanıyorsanız, eklentiyi devre dışı bırakmalı ve tamamen devre dışı bırakmalısınız. Ardından, wordpress 500 hatası alırsınız. Yani bu geçici bir sorundur. Bu sorunu yaşıyorsanız, bunun yerine temayı sıfırlamayı denemelisiniz. Bu işe yaramazsa, tarayıcınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Bir wordpress 500 hatanız varsa, bunu düzeltmenin birkaç yolu vardır. Önce sunucuyu kontrol etmelisiniz. Sorunu çözmek için sitenizin kök dizinini değiştirebilirsiniz. Sorunu çözmenin en bariz yolu budur. Daha karmaşık bir yöntem, dosyanın URL’sini değiştirmektir. Yapamazsanız, WordPress kendini güncellemeye çalışacaktır. Bu işe yaramazsa, web sitenizin bir yedeğini almalısınız.

Web sitenize erişemiyorsanız, en belirgin çözüm temayı değiştirmektir. İlk adım, sorunu kendi başınıza çözmektir. Bu aşamada PHP sürümünü değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Bunu yaparak, sorunu kendi başınıza çözebileceksiniz. Sitenizdeki bellek sınırını artırmalısınız. Performansı artırabilecek bir eklenti de kullanabilirsiniz. PHP bellek sınırını 256M artırmalısınız.

Başka bir seçenek de bozuk eklentiyi silmek. Ardından dosyayı kaldırın ve ardından yeni sürümü yükleyin. Eklenti çalışmazsa, yeniden yükleyin. Bu, sitenizin tekrar çalışmasını sağlayacaktır. Temayı silmek istemiyorsanız, size aynı etkiyi verecek ücretsiz bir wordpress eklentisi de kullanabilirsiniz. Ardından, sorundan sorumlu olan eklentileri kaldırın.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.