Blog Detayı

netcore3.0

Windows Sunucumuzda NET CORE 3.0 Desteği

Bir Kaç gün önce Windows Müşterilerimizden birisi Net Core 3.0 desteği olup olmadığını sordu. Biz daha olmadığını ve bununla alakalı araştırma yapıp geri dönüş sağlayacağımızı belirttik.

Araştırmamızı yaparken Plesk’in daha bununla alakalı çalışma yapmadığını farkettik. Acaba ne yapabiliriz diye windows uzmanı arkadaşımız ile gerekli arge çalışmasını yaptık.

Artık Net Core 3.0 Desteği Myhostcum’da.

Windows Hosting ve Windows reseller olan sunucularımıza hemen gerekli yazılımları kurup gerekli testleri sağladık. Değerli müşterimiz sağolsun bu konuda bizlere desteğini esirgemedi. Ciddi boyutta katkıları oldu.

Yenilikleri

Bu yazı .Net Core 2.x ile .Net Core 3.0 arasındaki farkları, geçiş sürecinde yapılması gerekenleri, performans testlerini ve .Net Core 3.0 ile gelen yenilikleri içerecektir.

.Net Core 2.x’ten 3.0 versiyonuna geçerken bazı paketleri Nuget üzerinden projemize tekrar dahil etmemiz gerecektir. .Net Core 2.x sürümlerinde proje oluşturulurken doğrudan eklenen bazı paketler 3.0 versiyonunda manuel ekleme isteyecektir bunun amacı daha sade ve yalın proje template’leri oluşturmaktır. Değişecek olan bazı paketler ;

  • Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer
  • Microsoft.EntityFrameworkCore.Tools
  • Microsoft.Extensions.Caching.SqlServer

daha fazlası için

https://github.com/aspnet/AspNetCore/issues/3755 bakabilirsiniz.

Bu paketleri kendi projenizde kullanıyorsanız 3.0 versiyonuna geçtikten sonra bu paketleri Nuget üzerinden tekrar eklemeniz gerecektir.


WebHostBuilder yerine HostBuilder

Program.cs içerisinde bulunan WebHostBuilder yerine HostBuilder geliyor. Upgrade edildikten sonra uyarı verecektir. Tam olarak kalkmıyor ama ilerleyen versiyonlarda olmayacaktır.

HostBuilder ile farklı host senaryoları desteklenebilir.Yani sadece http senaryoları için değil, farklı web senaryolarını destekleyebilmek için böyle bir değişikliği gidildi diyebiliriz.

  • Local’de https desteği Asp.Net Core 3.0 ile sağlanmaktadır.

.Net Core 3.0 ile birlikte Asp.Net Core 3.0 ve EF Core 3.0 versiyonuna yükseltildi.

Asp.Net Core 3.0 sadece .Net Core 3.0 ile çalışacaktır. Yani Asp.Net Core 3.0’ın yeni özelliklerini .Net Framework ile kullanılmayacak.
.NET Core tarafında olan yeni bir özelliğin, .NET Framework’de olmama durumu olabileceğinden, ASP.NET Core 3.0 uygulamaları runtime olarak .NET Framework üzerinde sağlıklı çalışmayacak.

Aslında bu konuda Microsoft yetkilileri bir sunumda .Net Standart ile eski ve yeni arasında bir köprü kuracağız demişti ve bunu 3.0 versiyonuna kadar uygulayabilmişlerdi ama artık .Net Framework destekleri olmayacak.

  • ARM ve IoT desteği .Net Core 3.0 ile bulunmaktadır.
  • Hem SQL Server hem de Azure SQL ‘i destekleyecek EntityFramework , Dapper gibi yeni bir ORM tool eklendi.(SQL Client) SQL Client şu anda çok sade ancak geliştirilmesi düşünülüyor. (https://www.nuget.org/packages/Microsoft.Data.SqlClient/)
  • Uzun zamandır kullanılan NewtonSoft kütüphanesi Microsoft tarafından desteklenmiyecek diyebiliriz. (https://github.com/dotnet/corefx/issues/33115)
  • Şifreleme algoritmaları : Şifreleme algoritmaları olan AES GCM ve AES-CCM Net Core 3.0’a eklenmiştir.

Tabiki sürümlerin olmazsa olmazı performans testleri çok bariz yani gözle görülecek bir performans farkı yok ama tabi .Net Core 3.0 yapılan testler sonucunda daha başarılı. (https://devblogs.microsoft.com/dotnet/performance-improvements-in-net-core-3-0/)

  • WPF ve Windows Form .Net framework’ten kolay bir şekilde .Net Core’a taşınabilir. .Net Core 3.0 ile artık wpf ve windows form uygulamaları geliştirilebilir.

 

Eğer sizlerde Net Core Destekli Windows Hosting ve Windows Reseller Paketlerimize bakabilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.