Blog Detayı

test

Litespeed vs Apache+Nginx+Varnish

Apache+nginx+varnish sistemi ile litespeed in arasındaki farkları sizlere aşağıda göstereceğiz. Litespeed yerine apachenin ne kadar kaliteli ve performanslı olduğunu sizlerle paylaşıyoruz.

Litespeed Nedir?

Litespeed, Web Server yazılımıdır. Apache’nin yerini alan ücretli ama bir o kadar da performanslı bir yazılımdır. Php ile yazılan dosyaları işlemekte başarılı bir yazılımdır. Açık kaynak kodlu değildir.

Apache Nedir?

Apache, Litespeed’e nazaran açık kaynak kodlu ve ücretsiz Web Server yazılımıdır. Geniş özelleştirilebilir olması sebebi Web Server sahiplerinin bilmeyenlerin korkulu rüyası, bilenlerin ise bulunmaz bir nimettir. Sunucularımızda Apache kullanmaktayız.

Nginx Nedir?

Nginx ilk önce mail yazılımı olarak kodlanmıştır. Sonra ise tüm sunuculara uygun hale getirilen Web Server yazılımıdır. Düşük kaynak kullanımıyla yüksek performans elde edilebilmektedir. Geliştiricis Igor Sysoev’dir. Sunucularımızda Nginx kullanmaktayız.

Varnish Nedir?

Varnish Web Serverlerde kullanılan önbellek yazılımıdır. Sunucuyu yormadan kullanılırsa ciddi boyutta yük dengeleme işlemi görmektedir. Biz sunucularımızda Varnish Kullanmaktayız.

 Litespeed vs Apache Performans Testi

Unixy sitesinin buradaki konusunda Litespeed ile apachenin performansını test etmiş ve gözle görülür fark görülmüştür.

Test edilen makine ve yazılım özellikleri : çift çekirdek, 1gb ram, 10 gb HDD, wordpress ve sınırsız Kaynak erişimi.

İlk önce litespeedden başlayalım. 10.000 istek ve 100 eş zamanlı isteklerine göz atalım.

LSWSBenchmarkResults

Rapor halinde bakmak için : https://www.unixy.net/files/out.lsws.ab.txt

Şimdi Apachenin 10.000 istek ve 100 eş zamanlı isteklerine bakalım:

ApacheVarnishBenchmarkResults

Rapor halinde bakmak için : https://www.unixy.net/files/out.varnish.ab.txt

Gözle görülen farklar litespeed sanıyede 111 istek/sn ile kalırken apache ise 217 istek/sn ye kadar site yavaşlaması olmadan bu perfomansa erişmiştir. Ayrıca Lİtespeed isteklere yanıt verebilmek için daha fazla zaman ve kaynak harcamıştır. Aşağıdaki resimlerdeki istatistiklere göz atabilirsiniz.

Verilerden anlaşılıyor ki litespeed ücretli olması ve bu konuda uzmanların çalışmasına karşın apache daha fazla performans göstermiştir. Apache tabii ki bu performansı tek başına elde etmemiştir. Nginx+varnish ile birlikte göstermiştir. Ekstra masraf olmadan sunucu daha uygun şekilde ince ayarlandığı takdirde sağlam sonuçlar elde etmektedir.

Bizim Kendi yaptığımız loadimpac sonucumuzu ise aşağıda paylaşıyoruz:

test

Saniyede 50 isteği rahatlıkla kaldırıp geri cevaplayabiliyor. İçi dolu wordpress ile test edilmiştir. Yani şuanda litespeedli bir makineden daha fazla performans gösteren sunucularımız var. %99 uptime garantimiz devam ediyor.

Eğer bu performanstan yararlanmak isterseniz sitemizi ziyaret edip sipariş verebilirsiniz.

Soru sormak isterseniz aşağıda yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.