Blog Detayı

Linux Hosting ve Reseller Sunucumuzun Özellikleri Neler?

Sizlere daha önce Linux Hosting (PHP Hosting) ile alakalı ufak bir bilgilendirme yapmıştık. Şimdi ise Centos Sunucularımızın yazılımsal özelliklerinden bahsedeceğiz.

Tüm site sahipleri sitelerinin hızlı açılmasını ister, Uptime oranlarını yüksek ister, Google Page Speed yüksek ister, Gtmetrix yüksek ister, ping süresi kısa ister… İstekler bitmez.

Sunucu kombinasyonumuz şu şekilde : Centos 7.x + Cpanel/WHM + Apache + Opcache + Apcu + Nginx

Kullanmadıklarımız : CloudLinux + Litespeed + LitespeedCache + KernelCare. Çünkü ekstra masraf oldukları için bizler maximum performansı minimum ücrette tutmaya gayret ediyoruz.

KOMBİNASYON

CENTOS : Linux İşletim sistemleri arasında web sunucu için en uygun olanı centos işletim sistemidir. Çünkü Cpanel/WHM, Plesk, gibi hosting yönetim panelleri ile sorunsuz uyumlu olması, donanım ile uyumlu olması başlıca nedenleridir.

Cpanel/WHM : Linux sunucularda dünya üzerinde ciddi bir pazarı olması ve stabilite konusunda lider markalardan olması hasebiyle kullanmaktayız. Çünkü bir çok kişi cpanele alışkın olduğundan genelde cpanel aramaktadırlar.

APACHE: Aslında apache yerine Litespeed gibi bir web server kullanılabilir. Litespeed performansı gerçekten dünyada tek diyebiliriz. Fakat bizde Apache’nin doğru ayarlanması halinde litespeed ile yarışabilelecek performasa sahip olacağını iddia ediyoruz.

OPCACHE + APCU : PHP basit cache sistemidir. Ping süresini kısaltmaya yarıyor. Nginx ile uzayan ping süresini dengelemek için kurduk.

NGINX : Aslında bu da bir web serverdir. Fakat apache aktif olduğu için biz bunu proxy ve cacheleme sistemi için kullanıyoruz. Yani bir nevi litespeed cache yerine geçmektedir. Ayrıca gzip ayarları sayesinde cachelediği sayfaları sıkıştırıp seo skorunu yükseltmektedir. Cache olarak iki cache sistemimiz var. Bir Statik sayfalar için cache bir de dinamik sayfalar için cache. Statik sayfalar 30 dk boyunca cachede kalıyor ve direk html olarak döküm sağlanmaktadır. Bu da sunucu yükünü azaltmakta ve o sayfanın hızlı açılmasını sağlamaktadır. Dinamik cache de ise yine aynı işlem geçerli fakat bunu 5 saniye ile kalebet sınırlı tuttuk. Çünkü admin panellerde ve giriş yapılan yerlerde problemler çıkarabilmektedir.

Mail Hosting paketleri

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.