Blog Detayı

linux hosting

Linux Hosting Seçiminde Neden Myhostcum?

Linux Hosting konusunda gerçekten ciddi boyutta rekabet var. Hosting firmalarının avantajları da var dezavantajları da var. Biz de kendi avantajlarımızdan bahsedeceğiz.

Biz donanım ve yazılımın %100 uyumundan yanayız. Yani sağlam optimizasyon ile donanımdan en yüksek performansı alabiliriz. Bizde %100 demeyelim de %99 bu konuda iddialı olduğumuzu söylüyor ve aşağıda ispat edeceğiz.

Ücretli Yazılımlar yerine ücretsiz olanları kullanmak

Litespeed, cloudlinux gibi hem güvenlik hemde performans sağlayan yazılımlar ücretlidir. Günümüzdeki döviz kurunun artmasından dolayı maliyet artmaktadır. Bizim amacımız açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan yazılımlar ile en iyi performans ve güvenliği elde edebilmek ve fiyatımızı uygun tutabilmektir.

         1. Nginx

Apache ve nginx sağlam şekilde optimize edilirse gerçekte çok sağlam verim alınabiliyor. Mesela biz apache sistemini güzelce optimize edip php-fpm sistemini aktif ettik. Tabii ki opcache sistemini aktif ettiğimiz için cache sistemi gibi bir sistem ortaya çıkıyor ve siteler daha hızlı şekilde ramdan kullanılabiliyor. Nginx sistemini ters proxy olarak kullanıp conf dosyasını sağlam şekilde düzenledik. Bunun güzel yönleri ise dinamik sayfaları belleğe alıp mikrocache dediğimiz sistem aktif oluyor. Bu da yine sunucunun zorlanması ortadan kaldırıyor.

Tabii ki bununla bitmiyor. Eski adıyla mod_deflate sistemi yani gzip olayını aktif ettiğimiz için sıkıştırma olayı daha sağlam oluyor ve pagespeed değerleri daha yüksek çıkmasına sebep oluyor. Buda arama motorları için olumlu etken.

Burada kalmayıp sitatik sayfaların cache süresi 30 dk olarak ayarladık. Devamlı sayfa derleme olayına girilmiyor. Buraya dikkat çekmek istiyorum. WordPress sistemlerinden cache sistemi (FASTEST CACHE) kurulumunda ise nginx sayfaları statik olarak algıladığı için dinamik sayfaları statik sayfa statüsüne göre cacheleme yapıyor. E tabii ki buda ekstra performans ve az sunucu yükü demek oluyor.

        2. PHP-FPM

Cloudlinux’un yerine tutmaz ama bazı sınırlamalarda kullanılabilme yetkisine sahip. Cpanel’e entegre olarak gelen sistem gerçekten çok kullanışlı. Müşterilerin çoğu cpu oranı var mı gibi sorular sormaktadır. Cpu oranı yok. Sadece Childiren yani php derleme de sınırımız var. O da sitenin yavaş açılması değil sırayla açılmasını sağlamaktadır.

Uygun Fiyat

Linux Hosting alırken en önemli konuların başında gelmektedir. Maliyet! Ücretli yazılımlar yerine ücretsiz olanları kullanmak. %30 bariz şekilde fiyat farkı çıkıyor ortaya. Bu da uygun fiyata kaliteli hizmeti almak demek.

Yazımızı kısaca toparlamak gerekirsek

  1. Donanım – yazılım uyumluluğu
  2. mümkün olduğunca ücretsiz yazılım
  3. sağlam optimizasyon

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.