Blog Detayı

joomla vs wordpress

Joomla VS WordPress

Joomla ve WordPress, herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmandan içeriklerinizi üreterek internet ortamında yayınlamanıza olanak sağlayan içerik yönetim sistemleridir. İkisi sistem de kendi içerisinde farklı özelliklere sahip olmasının yanında aynı amaca hizmet ederler. Ancak genel olarak daha çok tercih edilen ve giriş yaptığınız internet sitelerinin pek çoğunda kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress’tir.

Joomla VS WordPress farklı özellikler sunan içerik yönetim sistemleri olmaları nedeniyle aralarında bazı farklar bulunur. Şimdi Joomla VS WordPress arasındaki farklılıkların neler olduklarına bakalım ve her iki sistemi de birbiri ile kıyaslamaya çalışalım.

Joomla VS WordPress Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sıfırdan bir site oluşturmak için kullanabileceğiniz en etkili içerik yönetim sistemleri Joomla ve WordPress’tir. Hatta bunlardan ilk olarak Mambo adıyla Joomla’yı kullanmış olanların çoğunlukla olduğunu söylemek yanlış olmaz. WordPress, Joomla’dan daha sonra piyasaya çıkmış, ancak ilk zamanlarda sadece blog tutmaya yarayan bir araç olarak hizmet vermiştir. Buna rağmen kısa zaman içerisinde kendini yenileyen ve önemli yeniliklere imza atan WordPress, pek çok kullanıcı tarafından ilgi görmüş ve günümüzün en çok kullanılan içerik yönetim sistemi haline gelmiştir. Peki, Joomla ve WordPress arasında ne gibi farklar vardır? Ya da WordPress’in bu kadar tercih edilmesinin nedenleri nelerdir? sırasıyla inceleyelim. (Ayrıca buraya tıklayarak Presteshop hosting paketlerimizi de inceleyebilirsiniz.)

  • Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; WordPress, kullanıcıların kodlama yapabilmesi bakımından daha kolay ve yenilikçi bir özelliğe sahiptir. Bu konuda Koomla’dan daha ileri seviyede olduğu herkes tarafından bilinir.
  • WordPress, Joomla’ya göre oldukça hızlı bir içerik yönetim sistemi olma özelliğini taşır.
  • Her iki içerik yönetim sisteminde eklentiler açısından fark olmadığını söylemek mümkündür. İki sistemde de aynı özellikleri sunan eklentileri bulmak oldukça kolaydır.
  • WordPress, internet ortamında bulunabilecek dökümanlar açısından zengin bir arşive sahiptir. Ancak Joomla için çok fazla detaylı kaynak bulamayabilirsiniz.
  • Tabi en önemlisi ise WordPress’in SEO konusunda etkili bir script sunmasıdır. Bu yüzden SEO yapacak olan yayıncıların WordPress kullanmaları daha etkili sonuçlar alınması adına önemli bir konumda yer alır.
  • Bunların yanı sıra WordPress, Joomla’ya göre tema açısından daha fazla seçenek sunar ve oldukça zengin bir tema içeriğine sahiptir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.